19 lipca 2025

Zamek w Niepołomicach na obrazie Mariana Trzebińskiego

Szanowni Państwo!
Dzisiejszy wpis to kolejna odsłona historii wydawców niepołomickich pocztówek, tym razem poświęcona obrazowi Mariana Trzebińskiego, przedstawiającemu Zamek w Niepołomicach!
Marian Trzebiński – malarz, rysownik, litograf i akwarelista – był jedną z ważniejszych postaci polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku. Studiował m.in. w Warszawie, Krakowie i Monachium. Jego prace zyskały dużą popularność dzięki licznym publikacjom prasowym oraz dostępności w formie pocztówek – medium, które umożliwiało szerokie dotarcie do odbiorców.
W 1912 roku Towarzystwo Szkoły Ludowej (TSL) wydało wyjątkową serię artystycznych pocztówek zatytułowaną „Dawne warownie Polskie”, w której znalazła się również ilustracja Zamku w Niepołomicach autorstwa Trzebińskiego. Inicjatywa ta była odpowiedzią na masowy napływ tanich, zagranicznych (głównie pruskich) pocztówek – pozbawionych wartości artystycznej i często wykorzystujących patriotyczne motywy w sposób propagandowy.
W wydanym w 1912 roku artykule Kurier Lwowski poinformował o publikacji serii obejmującej 12 widoków dawnych polskich warowni (wszystkie zdjęcia poniżej):
1. Czorsztyn
2. Ruiny zamku w Czorsztynie
3. Czorsztyn – droga do Dziedzic
4. Lipowiec
5. Niedzica nad Dunajcem
6. Niepołomice
7. Odrzykoń – widok ogólny
8. Odrzykoń – ruiny zamku
9. Odrzykoń – baszta
10. Szymbark
11. Tenczyn
12. Wiśnicz
Seria ta była szeroko dostępna i pełniła funkcje zarówno edukacyjne, jak i patriotyczne – zachęcała do poznawania historii oraz dziedzictwa kulturowego Polski.
Marian Trzebiński, znany z zamiłowania do pejzaży i miejskich panoram, był również zaangażowany społecznie. W 1916 roku, wraz z historykiem dr. Maciejem Lorentzem oraz malarzem Edwardem Okuńskim, współtworzył lożę masońską „Polonia”. Choć jego prace noszą znamiona produkcji masowej, były cenione za wysoki poziom artystyczny i entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność.
Oprócz malarskich przedstawień architektury Warszawy i Lublina, Trzebiński pozostawił także cenne dzieła dokumentujące uzdrowiska i regiony Polski – m.in. panoramy Szczawnicy i Pienin. Jego prace były publikowane m.in. w Tygodniku Ilustrowanym, a wiele z nich stało się podstawą do tworzenia popularnych pocztówek.
Zamek w Niepołomicach
 
Artykuł z który ukazał się w 1912 roku w „Kurjer Lwowski”
 
Marian Trzebiński
 
Czorsztyn ruiny zamku
 
Czorsztyn - droga do Niedzicy
 
Lipowiec
 
Niedzica nad Dunajcem
 
Odrzykoń widok ogólny
 
Odrzykoń ruiny zamku
 
Odrzykoń baszta
 
Szymbark
 
Tenczynek
 
Tenczynek Baszta
 
Wiśnicz
 
 

Pocztówka z Niepołomic - odkrywanie historii za pomocą starych pocztówek.  Dużo pocztówek głównie z Niepołomic, ale także z innych regionów Polski. 

Śledź 

Menu

Adres

ul. Ogrodowa 12e/6

32-005 Niepołomice

Kontakt