Szkoła  została wybudowana na wniosek naczelnika gminy Kazimierza Bisztygi oraz radnego Józefa Pieczonki. Wniosek został złożony w 1875 roku, i po akceptacji Rady Szkolnej Krajowej we Lwowie rozpoczęto jej budowę w 1879 roku. Do użytku została oddana 2 lata później. Na parterze znajdowało się mieszkanie dla kierownika szkoły, kancelaria, pomieszczenie na pomoce naukowe i jedna sala lekcyjna. Na piętrze były 4 duże sale lekcyjne rozdzielone korytarzem. Każda klasa miała 4 okna. Do roku 1887 szkoła była trzyklasowa, a od 1888 roku czteroklasowa mieszana – uczęszczali do niej zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Podczas I wojny światowej w 1914 roku do Niepołomic wkroczyły wojska rosyjskie, które zajęły szkołę i zniszczyły podręczniki oraz pomoce naukowe. Po wyparciu wojsk rosyjskich w 1915 roku szkoła mimo trudnej sytuacji i braku podręczników trwała bez przerwy. Dziś w budynku znajduje się szkoła podstawowa nr 1 imienia Tadeusza Kościuszki.

 

Do roku 1873 w Niepołomicach nie było apteki. W tym roku do miasta przybył Jan Tichy i założył pierwszą aptekę, która mieściła się początkowo w jednym z domów w rynku. W roku 1878 powstał plan na budowę budynku w którym miał mieścić się dom Tichego i apteka według projektu Władysława Wimmera. Budynek budowano kilka lat, a w roku 1886 funkcjonowała już w nim apteka, nosząca od umieszczonego nad drzwiami wejściowymi wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej nazwę  „Apteka pod Matką Boską”. Jan Tichy prowadził ją 16 lat. W roku 1892 po śmierci farmaceuty, wdowa Franciszka Tichowa sprzedała cały budynek aptekarzowi Mieczysławowi Reichenbergowi. Poza tym, że świetnie znał swój fach, co potwierdzają pisane w kronikach opinie „wspaniale dobierał lekarstwa, był lepszy jak lekarz, a to co dawał zawsze pomagało”, był również miłośnikiem kultury i historii. Za jego czasów w aptece można było podziwiać zdobiące budynek popiersia między innymi: Kazimierza Wielkiego czy Władysława Jagiełły. Mieczysław Raichenberg był również prezesem utworzonego w 1902 roku w Niepołomicach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz inicjatorem usypania Kopca Grunwaldzkiego. Po śmierci Reichenberga, wdowa po nim wynajmowała aptekę kolejnym farmaceutom. Apteka Funkcjonowała również podczas II wojny światowej, będąc ostoją dla partyzantów, którzy w największej tajemnicy, bez żadnych opłat  otrzymywali potrzebne leki i opatrunki. Jedna z niepotwierdzonych „legend” przekazywanych z ust do ust przez mieszkańców mówi, że w aptece miał ukrywać się nawet sam rotmistrz Witold Pilecki, który spędził w niej jedną noc po tym, jak został postrzelony w puszczy Niepołomickiej. Aptekę po śmierci Stefani Raichenberg w 1942 roku odziedziczyła córka Zofia, a prowadził ją  jej mąż Stanisław Augustowicz, który był technikiem farmacji. Po jego śmierci upaństwowiona apteka dizłałą dalej, a dziś po przebudowie w budynku znajduje się tam kwiaciarnia oraz restauracja. 

Szkoła i apteka

Pocztówka z Niepołomic - odkrywanie historii za pomocą starych pocztówek.  Dużo pocztówek głównie z Niepołomic, ale także z innych regionów Polski. 

Śledź 

Menu

Adres

ul. Ogrodowa 12e/6

32-005 Niepołomice

Kontakt