Niepołomicki Kościół pw Dziesięciu Tysięcy Męczenników z góry Ararat  powstał w II połowie XIV wieku. Ufundowany został przez Króla Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej był fundacją pokutną (za zlecenie przez króla utopienia w Wiśle księdza Baryczki). Na przestrzeni wieków gotycki kościół oraz jego otoczenie często ulegały zmianom. Jedną z nich jest dobudowanie w 1640 roku widocznej na pocztówkach kaplicy Św. Karola Boromeusza, nazywanej również od nazwiska fundatorów, kaplicą Lubomirskich. Przed wejściem do kościoła wznosi się trzykondygnacyjna dzwonnica (widoczna na pocztówkach  od strony rynku po prawej stronie). Powstała w 1836 roku w miejscu starej – drewnianej. Jej fundatorem był Jan Kacper Gniewski. Dach dzwonnicy, który był pokryty gontem, z czasem został zastąpiony blachą. Natomiast plebania została wzniesiona nieco wcześniej, bo w 1816 roku, a wygląd przedstawiany na pocztówkach zyskała po przebudowie według projektu Władysława Wimmera w 1875 roku.

Niepołomicki Rynek ma kształt zbliżony do kwadratu, a jego płyta pokryta jest brukiem. W tym miejscu do około XVIII wieku znajdowały się pola uprawne oraz niewielki placyk z kramami. Z końcem XVIII wieku, po pożarze miasta zaczął kształtować się układ urbanistyczny Rynku. Obecna zabudowa była równana do najstarszego domu nr. 5 z przełomu XVIII i XIX wieku, znajdującego się na rogu ulicy Zamkowej (to w tym domu A.Królikowski prowadził swój sklep kolonialny). Część domów okalających Rynek posiadała charakterystyczne dla Galicji wysunięte okapy, które tworzyły podcienia. Widoczna na pocztówkach figura Najświętszej Maryii Panny z 1791 roku znajduje się według tradycji w miejscu, w którym podczas budowy niepołomickiego kościoła stała drewniana kaplica (odprawiano w niej msze święte). Na Rynku w okresie międzywojennym znajdowała się również jedyna stacja benzynowa widoczna na niektórych pocztówkach.

Rynek i Kościół

Pocztówka z Niepołomic - odkrywanie historii za pomocą starych pocztówek.  Dużo pocztówek głównie z Niepołomic, ale także z innych regionów Polski. 

Śledź 

Menu

Adres

ul. Ogrodowa 12e/6

32-005 Niepołomice

Kontakt